top of page

Dana Burger vs. Vegan Burger

Biliyoruz, tad olarak yerini tutmayacak diyeceksiniz ama önyargılı olup hızlı karar vermeyin deriz:)


Sebzetarifi Instagram hesabı kullanıcıları ile hafta içi yaptığımız "sebzeli burger" yoksa "etsiz olmaz" seçeneklerinden oluşan mini anketimize katılanların %80 üstü sebzeli burger tercihinde bulundu. Demek ki aslında, bizi takip edenlerin büyük bir kısmı vegan burger, bitki bazlı burger ya da sebzeli burger de diyebileceğimiz seçeneği beğendi ve tarifini bizden bekledi:)


Ancak, tariften önce biz vegan burger ile dana burgerin farkını besin değerleri açısından ele almak istedik!

En ön yargılı kısımlardan biri de tabi ki et daha çok protein içeriyor ve daha doyurucu. Protein açısından belki öne çıkabilir ancak, konu sadece protein kazanmakla bitiyor mu sizce? Gelin beraber protein haricinde nasıl bir karşılaştırma var beraber bakalım.


Aslında beklenildiği gibi protein açısından dana burger daha iyi bir orana sahip olsa da, özellikle kalori ve doymuş yağ konularında vegan burger önemli derecede olumlu besin değerlerine sahip. Ayrıca doyuruculuk demişken, vegan burgerde lif kaynağı da bulunmaktadır. Bu arada şunu da söylemeden geçmeyelim, vegan beslenme protein açısından eksiklik yaratıyor algısına sebebiyet vermeyelim, birçok farklı bitki bazlı seçenek ile günlük protein ihtiyacınızı çok rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Bu bir dursun, biz konumuza devam edelim:)


Diğer bir konu da, global fast food markalarının ürün portföylerine bitki bazlı burger çeşitlerini koyduklarını görmekteyiz. Ne kadar sağlıklı seçeneklerdir ona pek emin değiliz ancak, sağlıklı beslenme seçeneklerinin bu alana de genişlemiş olması bizim için sevindirici.

Burger King'ten, McDonald's a kadar birçok fast-food markası bitki bazlı et ikamesi üretici firması "Beyond Meat" ile işbirliğine giderek ürünler geliştirmiş durumda.


Eğer bitki bazlı ürünlerin neden ön plana çıktığını, bu konuda dünyadaki gelişmelerin ne yönde olduğunu hızlıca öğrenmek istiyorsan daha önceki yazılarımızı okumanı ve özellikle de önerdiğimiz filmleri sırasıyla izlemeni tavsiye ederiz. Peki artık Vegan burger tarifine geçmenin sırası geldi:)


Rahatlıkla dışarıda bulabileceğin ve çoğunun da zaten evinde hazır olduğu malzemelerde hazırlanmış tarifimiz oldukça kolay!


Hazırlıkta ise korkulacak bir durum yok. Bir mutfak robotu ile vegan köfteyi hazırlayabileceksin. En son kıvam ve tad için son dokunuşları yapmayı unutma:)


Ve sıra geldi pişirmeye... Diz tepsiye at fırına, bir kere çevir , işte vegan burger köften hazır!


Umarız denersin ve beğenirsin. Bize yazmayı unutma, nerelerden ulaşabileceğini artık biliyorsun:)

Tarif için özel desteği olan plantgevity'ye çok teşekkürler!


22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page