top of page

Bitki bazlı sütler hakkında bilmeniz gereken her şey!

Güncelleme tarihi: 31 Tem 2022

Bu seride, bitkisel bazlı sütler hakkında besin değerleri, tadım notları ve hatta fiyatları dahil birçok bilgilere ulaşabilecekseniz. Ek olarak en sonda hayvansal sütler ile okuyacağınız tüm bitkisel bazlı sütlerin karşılaştırmalı bilgilerini özetledik!


Bitki bazlı sütler

Bitki bazlı besinlerden elde edilen sütler; beslenme açısından hayvan sütüne yakın hatta daha faydalı olabilir. Ayrıca soya sütünden, badem sütüne kadar tercih edebileceğiniz birçok çeşit bulunmaktadır.


Uzmanlardan derlediğimiz bilgilerle oluşturduğumuz bu seride; bitki bazlı sütler hakkında çeşit, fayda ve fiyatlar dahil karşılaştırmalı olarak bilmeniz gereken her şeye ulaşabileceksiniz!Soya Sütü

Kurutulmuş soya fasulyesi ve sudan yapılan bitkisel süt türüdür. Saf haliyle soya sütü, çeşitli kahve ve shake formlarında inek sütünün yerini alabilir ve ayrıca yemek pişirmede süt için kullanılabilir.


Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizinin etinin öğütülmesi ve preslenmesiyle üretilmektedir. Potasyum, sodyum ve magnezyum açısından zengindir. Ayrıca sağlıklı doymuş yağlardan oluşan nispeten yüksek bir yağ içeriğine sahiptir. Yoğun aroması çeşitli meyveli içeceklere ve Asya yemeklerine uygundur.


Fındık Sütü

Doymamış yağlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan fındık sütü; tahıllar ve müsli üzerinde, unlu mamüllerde veya tatlı yemekler için uygundur. Ne yazık ki, mağazadan satın alınan ürünlerin çoğunda yalnızca yaklaşık %2,5 fındık içerir.


Badem Sütü

Ezilmiş badem, su, baharat ve meyvelerden yapılmaktadır. Evde yapılan badem sütü vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar açısından zengindir. Saf haliyle badem sütü, shakeler, tatlılar ve vegan çorbalara krema eklemek için iyi bir seçenektir.


Yulaf Sütü

Yulaf sütü yapmak için tek yapmanız gereken yulaf ezmesini suda kaynatmak, karıştırmak ve elekten geçirmektir. Yağ oranı düşüktür, kolesterol içermez ve hayvan sütünün aksine yüksek lif içerir. Shake'lerde, kahvaltılarda, yemeklerde ve unlu mamullerde kullanım için uygundur.


İnek vs. Bitki Bazlı Süt karşılaştırması

Besin değeri, tadın notları ve faydaları açısında hem bitkisel sütleri kendi içinde, hem de inek sütü ile karşılaştırması oldukça değerli! Protein açısından


Peki, senin favorin hangisi?

Buraya kadar bizi takip ettiysen, bundan sonrası sende:) Bize istersen merhaba@sebzetarifi.com mail adresinden ya da sebzetarifi instagram adresinden favori süt tercihini ve bu konu hakkında düşüncelerini paylaşabilirsin!
49 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page